ماه عسل

 در اين بخش به معرفي مناطق جالب و مناسب براي ماه عسل ميپردازيم


دهلي
دهلي نو، مركز ايالت دهلي و پايتخت هند مي باشد كه با مساحتي در حدود 1500 كيلومتر مربع، بزرگترين شهر هند و از بزرگترين شهرهاي جهان محسوب مي گردد. اين شهر با جمعيتي در حدود 14 ميليون نفر و ارتفاع 216 متر از سطح دريا، در ناحيه مرکزي شمال هند و در ساحل غربي رود يامونا (جمنا) واقع گشته است. ايالت دهلي از طرف شرق به ايالت اوتارپرادش و از طرف شمال، غرب و جنوب به ايالت هاريانا محدود مي شود.
دهلي قدمتي پنج هزار ساله دارد. آثار دوران تمدن موهنجودارو و يا دره رود سند در آن يافت شده است. در رزمنامه مهابارتا، از دهلي به عنوان ايندرا پاراشا ياد شده كه توسط سلسله پاندوها در سال 1450 قبل از ميلاد ساخته شده بود. برخي از خرابه هاي آن در كنار قلعه كهنه دهلي پيدا شده است.
دهلي به عنوان مركز حكومتهاي دوران تاريخي خود به بخشهاي: ايندرا پاراشا، لال كت، قيلا راي پيتورا، سري، جهان پناه، فيروزآباد، دين پناه، تغلق آباد، دهلي شيرشاهي و شاه جهان آباد، تقسيم مي شود. اين شهر اولين پايتخت حكومت مسلمانان از قرن دوازده تا 19 ميلادي بوده است.
طي قرن هاي متمادي، اين شهر شاهد ويراني و كشتار، طلوع و افول سلسله هاي حكومتي بوده است. مهمترين آنان حمله تيمور و نادرشاه به اين شهر است. تخت طاووس و الماس معروف درياي نور از غنائم با ارزشي است كه در كنار ثروتي كلان از اين شهر به ايران منتقل گرديد.
اولين جنگ براي استقلال در شهر دهلي، و درسال 1875 اتفاق افتاد. اگرچه در سال 1803 دهلي به دست انگلستان افتاد، اما اشغالگران در سال 1911 مركز حكومت خود را از كلكته به اين شهر انتقال دادند.
طراحي شهر دهلي نو و ميدان تجاري كانات پليس توسط يك معمار برجسته انگليسي بنام ادوين لوتين و بلافاصله پس از استقرار حكومت انگلستان صورت گرفته است.

مناطق ديدني دهلي:
دروازه هند (اينديا گيت)
اين بنا با ارتفاع 42 متر توسط همان معمار انگليسي در سال 1931 به ياد 90 هزار سرباز هندي كه در جنگ جهاني اول كشته شدند، ساخته شد. نام اين سربازان بر ديوارهاي اين بناي طاق مانند حكاكي شده است.

قلعه سرخ (رد فورت)
در سال 1648، وقتي شاه جهان پايتخت خود را از آگرا به دهلي تغيير داد، دستور به احداث اين قلعه داد كه ساخت آن نه سال به طول انجاميد. اين قلعه در كنار رود يامونا قرار دارد، به شكل يك هشت ضلعي نامنظم و از سنگهاي قرمز رنگ ساخته شده كه به وسيله ديواري بطول 4/2 كيلومتر محصور گشته است.

مقبره همايون (همايون تمب)
دومين پادشاه گوركانيان پس از آنكه از دربار ايران به هند برگشت، پس از چندماه بر اثر سقوط از پله هاي كتابخانه اش فوت كرد. همسر وي كه خود در ايران با معماري غني ايراني آشنا شده بود، با الهام از مقابر ايراني و فضاي چهارباغ يا باغ جنت، آرامگاه همايون را نه سال پس از مرگ وي، در سال 1565 ساخت.

جامع مسجد
مسجد جامع دهلي، بزرگترين مسجد هندوستان، در سال 1656 ميلادي رو به روي قلعه سرخ، توسط شاه جهان ساخته شد. اين مسجد در دل شهر كهنه دهلي قرار دارد و يكي از مراكز مهم مسلمانان هند است.

قُطُب منار
مناره 5/72 متري ساخته شده از سنگ جزو اولين بناهاي عظيم هند، در كنار مسجد قوه الاسلام در سال 1199 ميلادي توسط قطب الدين ايبك در جنوب شهر دهلي و بر روي خرابه هاي تعداد زيادي از معابد مربوط به آئين جينيسم ساخته شده است. در صحن اصلي مسجد ستون فولادي بزرگي مربوط به قرن پنجم ميلادي وجود دارد كه عامه، حلقه كردن دست از پشت، دور اين ستون را خوش يمن مي دانند.

كاخ رياست جمهوري
در انتهاي خيابان عريض منشعب از دروازه هند، مجموعه بزرگ كاخ رياست جمهوري هند قرار دارد و بخشي از معماري مهم دهلي نو است. اين بنا داراي تالارهاي بزرگ و 340 اتاق است. در حاشيه شمالي اين كاخ، مجلس هند واقع شده است. باغ زيبا و معروف مغول گاردن در انتهاي غربي محوطه اين كاخ قرار دارد كه سالي يک ماه براي بازديد عموم آزاد است.

درگاه حضرت نظام الدين
در نزدكي مقبره همايون، درگاه صوفي بزرگ هند، خواجه نظام الدين اوليا در محلي شلوغ و پرتراكم، ميزبان جمع كثيري از زايران مسلمان و غير مسلمان است.

جنتر منتر
اين بنا به عنوان مركز رصدخانه و تحقيقاتي نجومي توسط حاكم جي پور، در سال 1724 ساخته شده است . توسط اين بنا كه داراي محاسبات نجومي است، گردش ستارگان را اندازه گيري مي كردند.

قلعه كهنه (پورانا كيلا)
قلعه كهنه هند معروف به پورانا كيلا بر روي خرابه هاي شهر كهن پاندواها كه زماني دركنار رودخانه يامونا قرار داشته، توسط شيرشاه سوري طي سالهاي 1538 و 1545 ساخته شده است.

شهر معابد
معابد متعدد و بزرگي از شاخه هاي دين هندو و به سبك معماري هندويي مناطق مختلف هند، در چند كيلومتري قطب منار، در دوطرف يك خيابان بصورت مجتمع ساخته شده اند كه اين منطقه به شهر معابد يا "چترپور مندير" معروف مي باشد.

صفدر جنگ
بناي آرامگاه صفدر جنگ، وزير دربار مغول، آخرين سبك معماري باغ مقبره اي دهلي دردوران مغول است كه در خلال سالها 1753 تا 1754 در زمان محمد شاه، پادشاه گوركاني هند، ساخته شده است.

راج گت:
سكوي چهار گوش ساده اي از مرمر سياه، محل نگهداري خاكستر مهاتما گاندي است كه در سال 1948 به قتل رسيد. هر ساله در روز سي ام ژانويه، روز شهيد، به ياد پدر ملي هند گردهمايي در اين محل تشكيل مي گردد.

بازار چندي چوك
بازار بزرگ چندي چوك (به معناي ميدان نقره) كه روبه روي قلعه سرخ و در ضلع شمالي مسجد جامع دهلي قرار دارد، توسط جهان آرا بيگم، دخترشاه جهان، و به دست سازندگان تاج محل، ساخته شده. اين بازار سنتي داراي راسته هاي زيادي است كه بازار اصلي شهر دهلي (قديم) را تشكيل مي دهد. اين بازار توسط كانال‌هايي پر از آب به دو بخش تقسيم شده كه آب كانال هنگام شب بسان نقره در زير نور ماه مي‌درخشيده است.

قلعه تغلق آباد:
پايتخت غياث الدين تغلق در فاصله 8 كيلومتري از قطب منار قرار دارد كه به دليل استراتژيك احداث گرديده و اكنون تعداد كمي از استحكامات و تالارهاي زير زميني از آن بر جاي مانده است. براساس برخي حكايات ويران شدن شهر بر اثر نفرين شيخ نظام الدين اولياء بوده است.

فيروز شاه كتلا:
در شهر فيروزآباد، نزديك به دهلي گيت در قرن 14 ميلادي به وسيله فيروز شاه تغلق ساخته شد. ستون معروف سنگي به ارتفاع 14 متر حامل پيغام صلح آشوكا در اين محل قرار دارد.

پارکها:
نهرو پارك، بودا پارك، لودي گاردن، پارك آهوها (دير پارك)، پارك اجمل خان و مجموعه دهولاكن از معروفترين پاركهاي اين شهر محسوب مي‏شوند.

مراكز خريد:
از مراكز عمده خريد براي جهانگردان مي توان جان پت، كانات پليس، پوليكا بازار، انسال پلازا، آي‏.ان.اي (آينا) ماركت، سروجي نگر، كارول باغ و... را نام برد. صنايع دستي پارچه اي، چوبي و سنگي از بهترين سوغاتي‏هاي هند است که با قيمت مناسب كيفيت مرغوب در مراكز مذكور يافت مي‏شود.جزيره كيش
بيشتر ديدنيهاي كيش شگفتيهاي است كه طبيعت درطي سالهاي متمادي بوجود آورده وبا دست بشر تغييراتي درآنها ايجاد شده‌است. يكي از شگقتيهاي كيش ، سواحل آن است كه واقعا زيبا است و كمتر نقاطي در دنيا مي‌توان يافت كه از لحاظ طبيعي اين قدر ديدني باشند ، عمق كم آب ، به دليل شفافيت و زلالي آب كف دريا تا عمق چند متري قابل مشاهده است و به صورت اكواريوم طبيعي است.

سواحل ماسه‌اي ، اسكله تفريحي ، جاده كرانه كه دور تا دور جزيره كشيده شده است ، پيست دوچرخه سواري به طول حدود 70 کيلومتر كه تاپاسي از شب دوچرخه سواران در آن به ورزش مفرح دوچرخه سواري مي‌پردازند ،ايستگاههاي اجاره دوچرخه ، مجموعه ورزشي المپيك با انواع زمينهاي ورزشي ، فوتبال ، تنيس ، استخر، واليبال ، بسكتبال ، شطرنج ، اسكواش ، و مجموعه ورزشي با انواع بازيهاي بيليارد و بولينگ از جمله مكانهايي است كه مسافران از آنها لذت مي‌برند.
پارك ساحلي ، پارك پرندگان ، پارك آهوان كه تعداد زيادي آهو وپرندگان در فضاي طببعي زندگي مي‌كنند و پارك وحش كيش ، پارك دلفينهاو بازيهاي زيباي آنها از جمله ديدنيها در كيش است كه مسافران حاضر به چشم پوشي و نديدن آنها نيستند.
بازارهاي كيش نيز جذابيتي خاص دارند و معمولا مسافران در طول روز دراين بازارها وقت خود را صرف مي‌كنند و شب هنگام در كنار ساحل به ديدن مناظر طيبعي و زيباييهاي دريا و ورزشهاي دريايي و دوچرخه سواري مي- پردازند.
محيط آرام و بدون ترافيك كيش يك ويژگي ديگر اين جزيره است كه هواي بدون آلودگي و پاك را به ريه مردم مي‌فرستد.
در جزيره كيش هيچ توقفي وجود ندارد ، ميادين وچهارراه‌ها فاقد چراغ قرمز توقف است ، به همين دليل سيستم حمل و نقل در كيش روان و با آرامش توام است ، در حداقل زمان ممكن مي‌توان از اين طرف جزيره به آن طرف ديگر رفت.
استفاده از كمربند ايمني ، رعايت سرعت مجاز و علايم رانندگي در كيش لازم و اجباري است و با متخلفان بشدت برخورد مي‌شود.
خيابانها وبولوارهاي كيش نيز به طرز زبيايي ساخته شده‌اند وبانخل‌هاي زينتي وگلهاي رنگارنگ جذابيتي خاص به اين جزيره بخشيده‌اند.

ساحل کیش
زمین در ساحل ماسه ای کیش ، از جنس مرجان بوده و در زیر نور خورشید ، درخششی نقره فام دارد. پدیده ای که در سطح جهان بی همتاست. کیش دریای آبی رنگ شفاف و روشنی دارد که باعث می شود کف آن از سطح دریا هم پیدا باشد. کارشناس محیط زیست این خاصیت را به وجود مرجان ها در پیرامون جزیره نسبت می دهند و معتقدند که مرجان ها به صورت طبیعی موجب تصفیه آب و شفافیت و زیبایی سواحل جزیره هستند. کیش به نسبت وسعت خود دارای یکی از وسیع ترین ساحل هاست و در دنیا کمتر ساحلی را می توان یافت که در وسعت سواحل کیش قابل استفاده باشد و مسافران بتوانند با آرامش و دور از غوغاهای سواحل معروف در آن به استراحت بپردازند.
در ضمن علاقمندان به ماهیگیری می توانند در سواحل جنوبی و غربی جزیره به صید بپردازند. ترکیب اینها با یکدیگر ، سواحل کیش را به یکی از جذابترین سواحل جهان تبدیل کرده است.

شهر زیرزمینی کاریز
قنات کیش بیش از 2500 سال قدمت دارد و از آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می کرده ولی اکنون به یک شهر زیر زمینی شگفت انگیز بدل شده که بیش از 10000 متر مربع وسعت دارد.
کارگزاران با تجربه آن زحمت تمام طراحی های آن را کشیده و می کوشند تا در پروژه بازسازی قنات کیش که اکنون کاریز کیش خوانده می شود ضمن حفظ بافت تاریخی آن کاربری های جدیدی از این شهر زیر زمینی بدست آورند . شهر زیر زمینی کاریز در فاز یک خود به قسمتهای زیر تقسیم و قابل بهره برداری خواهد بود.
غرفه های صنایع دستی ایران و جهان ، رستوران سنتی و جدید ، موزه سالن آمفی تئاتر سالن کنفرانس ، گالری های هنری .
شهر کاریز در عمق 16 متری زیر زمین قرار دارد. سقف آن هشت متر ارتفاع و بیشتر سقف آن مملو از سنگواره ، صدف و مرجانهایی است که با نظر کارشناسی 270 تا 570 میلیون سال قدمت دارد و تک تک آن شناسایی و دارای شناسنامه رسمی است. کارگزاران شهر زیر زمینی بر این باورند که دو ویژگی کاریز را در فهرست ابنیه جهانی در خواهد آورد.
اول اینکه کاریز در دل تنها جزیره مرجانی دنیا واقع است. دوم آنکه تنها بنایی است که سقف مملو از صدفها و مرجانهای طبیعی است. صدفها و مرجانهایی که برای بازدید آنها دو راه وجود داشته ، بازدید از موزه های طبیعی یا غواصی در آبهای آزاد و اکنون کاریز فصلی جدید و استثنایی در ÷یش روی تمامی دوستداران طبیعت گشوده که بی واسطه خواهند توانست از بزرگترین مجموعه مرجانی بازدید کنند.
در خاتمه گفتنی است که خاکهای برداشت شده از کاریز دارای خواص درمانی زیادی است که در " گل درمانی " استفاده های فراوان خواهد داشت. این امر همراه با خدمات گوناگونی همچون تاسیس مراکز اقامتی ، تجاری و تفریحی در زمینی معادل 60000متر مربع در روی زمین کاریز احداث خواهد گردید. زمین سطحی کاریز به پارک وسیعی بدل خواهد شد که دارای دو تپه مرتفع خواهد بود. این په ها از خاکهای برداشت شده زیر زمین ساخته شده و به چم انداز بی نظیر جزیره کیش دل خواهد شد.

شهر باستانی حریره
بقایایی در مرکز ساحل شمالی جزیره قراردارد ، به احتمال بسیار قوی به دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلامی بر می گردد . این بقایا در وسعتی بالغ بر سه کیلومتر مربع ، بازگو کننده این مطلب است که روزگاری شهری بزرگ و اباد در این منطقه وجود داشته و جمعیت کثیری را در خود جای می داده است.
آن چه امروز از این شهر بر جای مانده حجمی از معماری شهری است اما کمتر و به ندرت طاق ها و پوشش ها و سقف ها سالم برجای مانده است جز پاره ای موارد که پوشش های طاقی شکل سنگی از گزند تخریب در امان مانده است.
بقایای شهر حریره در امتداد ساختمانهای بندرگاه و دفاتر آن ، قابل دیدن است. طبق نظر سازمان میراث فرهنگی ، شهر حریره هشتصد سال قدمت دارد.

کشتی یونانی
کشتی یونانی جاذبه توریستی دیگری از جزیره کیش است . در یک روز گرم تابستان ، چهارم مرداد سال هزار سیصدو چهل و پنج هجری شمسی ، بومیان جزیره کیش کشتی عظیمی را دیدند که در ساحل هزار و سیصد و بیست و دو شمسی توسط شرکت ویلیم همیلتون با هفت هزار و شصت و یک تن وزن و صد وسی و شش متر طول در بندر گلاسکو ساخته شده بود که ابتدا " شیپور امپراطور " ، " ناتور الیست " ، " سیروس فارس " ، " سیروس فارس" ، "همدان " و بعد "کولائف" ، نام گرفت. تماشای غروب خورشید در پشت " کشتی یونانی " فراموش نشدنی است.

روستاي باغو
باغو از آبادي‌هاي قديمي كيش است كه در جنوب غربي جزيره قرار دارد در حال حاضر، اين آبادي جز چند خانوار دامدار، سكنه ديگري ندارد. در بين بوميان، حاصلخيزي اين منطقه زبانزد است
دراين منطقه بيشه انبوهي از انواع درختان بومي به چشم مي‌خورد كه در آن ميان، مجموعه درختان كهنسال لور زيبايي چشمگيري دارد. به منظور گسترش امكانات تفريحي و توسعه فضاي سبز در جزيره و بهره‌برداري از زيبايي‌هاي طبيعي روستاي باغو كه از خاكي مستعد برخوردار است «پارك دليران» با وسعت 60 امكانات تفريحي و توسعه فضاي سبز در جزيره و بهره‌برداري از زيبايي‌هاي طبيعي روستاي باغو كه از خاكي مستعد برخوردار است «پارك دليران» با وسعت 60 هكتار در اين منطقه احداث شده است

نمايشگاه خزندگان
در اين نمايشگاه بيش از يكصدگونه خزنده از خانواده مارسانان به نمايش گذاشته شده است. مارهاي عظيم بوا، پيتون آفريقا و آمازون، سوسمارايگوانه ماداگاسكار، عقرب سياه امپراتور آفريقا، مارپرنده تايلند، عنكبوت هاي بزرگ و پرنده خوار برزيلي نمونه‌هايي از اين گونه خزندگان هستند. علاقمندان به بازديد از نمايشگاه مي‌توانند به كانون هنر واقع در جنب پارك آهوان مراجعه كنند. اين نمايشگاه در آينده نزديك به سالن مخصوصي در پارك آهوان منتقل مي شود. در كانون هنر امكانات وسيع ديگري براي برپايي نمايشگاه‌هاي اختصاصي هنري تدارك ديده شده است كه در اختيار هنرمندان داخلي قرار مي‌گيرد

ورزش هاي دريايي در كيش
يكي از امتيازات كيش، سواحل زيبا و آرام آن است و تقريبا همه نقاط آن در سرتاسر جزيره براي شنا و انواع ورزش هاي دريايي مساعد است.
در سال هاي اخير براي استفاده هر چه بهتر از اين موقعيت طبيعي، تمهيدات جدي انديشيده شده است.
وجود سوابق طولاني و تاريخي مردم اين ديار در صيد مرواريد وارج و منزلت دريا و دريانوردي در فرهنگ مردم خطه جنوب ايران در كنار موقعيت مساعد طبيعت و دريا در كيش موجب شده است كه برنامه توسعه ورزش هاي دريايي با سرعتي به مراتب بيش از آن چه انتظار مي رفت مورد استقبال واقع شود و با موفقيت به مرحله اجرا درآيد.
هم اكنون در كيش علاوه بر امكانات پراكنده در سرتاسر سواحل جزيره، دو مجموعه كامل با انواع تجهيزات و وسايل پيشرفته براي تفريح و ورزش هاي دريايي در اختيار علاقمندان قرار دارد.

ماهيگيري تفريحي در كيش
گستردگي سواحل، درياي زلال و آرام وگرماي مهربان آفتاب جنوب در محيط آرام و بي سروصداي جزيره، شرايط مطلوبي را براي علاقمندان به ماهي گيري در كيش فراهم آورده است.
ماهيگيري در سرتاسر سواحل جزيره (به غيراز منطقه اسكله تفريحي) آزاد است و علاقمندان مي توانند با استفاده از وسايل ساده ماهيگيري با قلاب هاي معمولي كه تهيه آن ها از فروشگاه هاي ورزشي كيش امكان پذير است، ساعاتي را به اين تفريح لذت بخش بپردازند.

مسير ويژه دوچرخه سواري
يكي از طولاني ترين و زيباترين مسيرهاي دوچرخه سواري كشور در جزيره كيش قرار دارد. سرتاسر اين مسير 75 كيلومتري كاملا مستقل از مسيرهاي اتومبيل رو بوده و بخش اصلي آن به موازات جاده جهان، در حاشيه نوار ساحلي احداث شده است.
در ايستگاه‌هاي ويژه به علاقمندان دوچرخه كرايه مي‌دهند. اين ايستگاه‌ها در بخش‌هاي مختلف جزيره مانند اسكله تفريحي و جنب بازار مرجان وجود دارد و به وسيله بخش خصوصي اداره مي شود.
طبيعت بكر جزيره در بخش هاي جنوبي و غربي جزيره با چشم اندازهاي زيبايي از دريا، سواحل، بوستان ها، نخلستان ها و پوشش گياهي در دسترس همگان است. حركت با دوچرخه در مسير ويژه، اين امكان را به گردشگران مي دهد كه با سرعت كم و در سكوت اين چشم اندازهاي طبيعي را تماشا كنند

اسكله تفريحي
اسكله تفريحي مجموعه‌اي است كه امكانات تفريحي از قبيل جت اسكي، قايق هاي پدالي (با ظرفيت چهارنفر)، قايق هاي ماهيگيري، قايق هاي پارويي، سه چرخه هاي آبي، امكانات غواصي و قايق هاي كف شيشه‌اي كه گردشكران از آن براي تماشاي دنياي شگفت انگيز آبزيان زيباي خليج فارس استفاده مي كنند.
مجموعه اسكله تفريحي كه در مجاورت چند مجموعه تفريحي ديگر قرار گرفته است بسيار مورد استقبال گردشگران و خانواده ها قرار مي گيرد.

پلاژها
سواحل كيش برخلاف بسياري از سواحل دنيا كه از ماسه خاكستري پوشيده شده است، پوشش مرجاني دارد رنگ نقره فام مرجان ها در پرتو آفتاب از درخشندگي خيره‌كننده اي برخوردار است. آب دريا در سواحل كيش شفاف و زلال، كف آن تا عمق چند متري به راحتي قابل رويت است. در اين سواحل پلاژهايي ويژه بانوان و آقايان و يا خانواده ها ساخته شده است و مكان مناسبي براي اسكان موقت گردشگران و ساكنان كيش است.

پلاژ بانوان
پلاژ بانوان در سواحل شمالي جزيره روبه‌روي مخابرات احداث شده است. وسعت آن حدود 15 هزارمترمربع است. اين پلاژ علاوه بر امكاناتي چون دوش آب شيرين، سايه‌بان و نورپردازي مناسب، سالن بدن سازي هم دارد و زيرنظر مربيان اداره مي‌شود. علاوه بر آن مربيان شنا و نجات غريق ايمني خاطر استفاده كنندگان از پلاژ را فراهم كرده است. پلاژ بانوان كيش به علت موقعيت مكاني مناسب و دسترسي آسان و داشتن امكانات لازم، با استقبال زيادي روبه‌رو است

پلاژ آقايان
اگرچه براي آقايان شنا در اغلب سواحل جزيره آزاد است، اما به دليل وجود امكانات مناسب براي شنا در باشگاه دريايي، استقبال از اين مكان بيشتر است. پلاژ آقايان در شمال شرقي جزيره قرار دارد و دسترسي به اين مركز با وسيله نقليه عمومي هم امكان‌پذير است. آموزش شنا در اين پلاژ هم به صورت انفرادي و هم به صورت گروهي انجام مي‌شود و نجات غريق‌ها در تمام وقت اداري حضور دارند. دوش هاي آب شيرين و بوفه از خدمات اين مركز هستند.
سواحل اين پلاژ ماسه أي است و عمق آن نيز به تدريج افزايش مي يابد و امكان مناسبي را براي شنا در عمق هاي مختلف پديد مي آورد. امكان انجام تفريحات دريايي چون جت اسكي، اسكي روي آب، پاراشوت، قايق هاي بادباني و غواصي در مركز تفريحات دريايي و محل پلاژ به جذابيت اين پلاژ افزوده است. نورپردازي مناسب در پلاژ نيز به گونه‌اي است كه شب ها نيز مي توان شنا كرد. راه اندازي سالن‌هاي بدن‌سازي، ژيمناستيك و اتاق ماساژ، از طرح هاي آتي در اين پلاژ است.

درخت لور
درختان محلی جزیره ، بعنوان گنجینه های طبیعی ، جذاب و زیبا هستند. درخت لور یا انجیر معابد ، معروفترین درخت جزیره است. این نوع درخت در نواحی جنوبی ایران رشد می کند. پوست کهنسال درخت لور و برگها و ریشه هایش که از بدنه اصلی آن آویزان هستند، آن را از سایر انواع درختان متمایز می سازد. این درختان ریشه هایشان طوری رشد می کند که مانند چتری بر روی زمین سایه می افکند و ممکن است تا چند صد سال عمر کنند.